História tanečnej zložky

DFS Malý Vtáčnik bol založený v roku 1977 jej terajšou vedúcou Eliškou Hrbíkovou. Súbor pracuje pri Centre voľného Času Spektrum v Prievidzi. Po prvých rokoch hľadania sa súbor zameral na zbieranie a spracovávanie materiálu z Hornej Nitry, čo sa ukázalo ako správna cesta. Prvá choreografia z regiónu „Kordovníci z Čavoja“ otvorila v roku 1985 súboru cestu až na celoslovenskú súťaž do Prešova. Od tohto roku sa kolektív dotancoval na najvyššiu súťaž pravidelne a získal tu i niekoľko hlavných cien a laureáta festivalu. Vďaka týmto úspechom sa súbor dostáva na festivaly ako sú Východná, Detva, Likavka, Dulovce, Hrušov, Červeník, Veľká Lehota, Myjava, Zvolen ... . Úspešne sa predstavil i na zahraničných festivaloch v Poľsku, Bulharsku, Nemecku, Kanade, v Česku a vo Francúzsku. V súbore pracuje vyše 100 detí od 8 do 16 rokov, v muzike i mládežníci. Kolektív svojím novým pohľadom na detské scénické spracovanie ľudového tanca, hier, povestí a zvykoslovia ovplyvnil prácu mnohých súborov na Slovensku. Spontánnosť, vtipnosť a dynamika sú hlavnými znakmi súboru. Získava si nimi diváka ktorejkoľvek vekovej kategórie. Z repertoáru súboru: „Prievidzský jarmok“, „Čarovanie na Ondreja“, „Na Konope“, „Keď už Ďuro na svet prišiel“, „Regrútska rozlúčka“, „Kubo velí“, „Morena, budeš moja dobrá žena?“, „Strážcovia úrody“, „Zbojníci“, „Škobrdajky“, „Oliva“, „Vynášanie Moreny“, „Vianoce“, „O svaďbe po svaďbe“, „Ťurci idú!“, „Amerikán“, „Jurko Jánošík“. Pri príležitosti 25. výročia v roku 2002 súbor premiéroval detský ľudový muzikál „O statočnom Ďurkovi a princeznej Terezke“. Toto náročné dielko je medzi detskými kolektívmi určite raritou na Slovensku. V ďalších rokoch pribudli choreografie „Kosci", „Vo mľine na kľine" a „Bubáča", s ktorými sa súbor úspešne prezentoval na festivaloch detských folklórnych skupín v Likavke. 22. decembra 2009 detský folklórny súbor Malý Vtáčnik v závere svojho vianočného koncertu krstil svoje prvé CD – „Koledy". Nájdete na ňom skoro všetky známe, tradičné vianočné koledy v podaní spevákov Malého Vtáčnika a detskej ľudovej muziky Malého Vtáčnika. Súbor dosiahol už všetky dostupné umelecké méty. Udržať jeho úroveň a ďalej tvorivo rozvíjať je pre budúcnosť tohto kolektívu tá najťažšia úloha

Prehľad tancov z celoštátnych súťaží


1985 : "Kordovníci z Čavoja"
Spracovanie starého zimného zvyku : obchôdzka od domu k domu so spevom a v maskách , mládenci dostanú slaninku, vajíčka, vínko a večer si urobia s dievkami zábavu.

1987 : "Na konope"
(I. miesto na celoštátnom festivale v Likavke)
Hravo opísaný celý priebeh pestovania a spracovania rastliny konope : siatie, sušenie, močenie, lámanie, česanie, pradenie.

1989 : "Prievidzský jarmok"
Do Prievidze na jarmok prichádzajú kupujúci i predávajúci s plátnom, sitami, čižmami, dobytkom... Každý chce dobre predať aj lacno kúpiť.

1991 : "Čarovanie na Ondreja"
(laureát celoštátneho festivalu v Likavke)
Dievčatá si čarujú frajerov. Jedna si vyčaruje pastiera, druhá vojaka, tretia pekára a štvrtá žobráka. Deti znázorňujú každého frajera tancom a hrami.

1993 : "Keď už Ďuro na svet prišiel"
(laureát festivalu v Likavke)
Kedysi museli mladší súrodenci vychovávať od malička svojho súrodenca : učiť ho chodiť, rozprávať, nakŕmiť, zabaviť. Kadečo sa im pri tom aj nepodarí.

1995 : "Kubo velí!"
Spracovanie starej povesti o čiernej pani, ktorá straší na Bojnickom zámku.

1997 : "Morena, Morena, budeš moja dobrá žena?"
Jarný zvyk vynášania Moreny z dediny. Morena bola handrová bába, ktorá predstavovala zlo. Preto ju dievky vyniesli za dedinu, zapálili a hodili do vody. Malé deti ale nechcú bábu upáliť...

1999 : "Strážcovia úrody"
Pohľad do malej záhradky, v ktorej rastie mak, kapusta, fazuľa, repa. Repa sa chce dostať von zo zeme, ale keď vrany napadnú záhradku, nakoniec je rada, že je v zemi.

2001 : "Ťurci idú !"
Chlapci sa hrajú na smelých vojakov a chcú poraziť Ťurkov. Ale nakoniec bez dievčat si nepomôžu s takým nebezpečným nepriateľom a do vojny idú spoločne.

2003 : "Amerikán"
V minulosti chodili Slováci za prácou až do Ameriky. Matúš sa s otcom vráti domov a vychvaľuje sa, čo všetko sa v Amerike naučil, čo tam videl...

2005 : "Jurko Jánošík"
(laureát celoštátneho festivalu v Likavke)
(laureát Kunovice - Česká republika)
(laureát Polanica Zdroj - Poľsko)
Deti si zvolia Jánošíka a podľa povesti dostane čarovnú košeľu, valašku a čarovný opasok. Jurkovi sa páči byť hrdina, kým ho nezradí baba...

2007 : "Kosci"
(laureát celoštátneho festivalu v Likavke)
(I. miesto Polanica Zdroj - Poľsko)
Gajdoš gajduje pre koscov, ktorý na konci zistia, že nekosili lúku, ktorú mali ale že kosili gajdošovú lúku. Sú na neho nahnevaný a na konci gajdoš "draho zaplatí".

2009 : "Vo mľine na kľine"
(zlaté pásmo na celoštátnom festivale v Likavke)
V programovom vystúpení deti znázorňujú hudobne i tanečne (s využitím rytmiky) prácu v mlyne.

2011 : "Bubáča"
(strieborné pásmo na celoštátnom festivale v Likavke)
(cena poroty - za hravé a presvedčivé prevedenie námetu
na Medzinárodnom Folklórnom Festivale
Kunovské Léto v Kunoviciach - Česká republika)
(cena primátora mesta Bydgoszcz na festivale
XXXIV. Bydgoskie Impresje Muzyczne
v Bydgoszcz-i - Poľsko)
Ďalšie :

Zbojníci : Chlapčenský zbojnícky tanec s valaškami.
Oliva : Dievčenské koleso.
Jarné hry : Skladačka detských hier, privolanie jari.
Škobrdajky : Krátky trojpárový tanec so slovným prekáraním.
Regrútska rozlúčka : Krátky jednopárový tanec.
Na chytro : Párový tanec. Ak ho tanečník ovláda, je jasné, že získal najzákladnejšie prvky z folklóru.

2002: ROZPRÁVKA O STATOČNOM ĎURKOVI A PRINCEZNEJ TEREZKE
Detský ľudový muzikál, ktorý trvá 65 minút. Vznikol v roku 2002 z príležitosti 25.výročia založenia súboru. Rozprávka má svoj dej, postavy ako draka, verklikára, Ďurka, víly, psíka a mačičku, strigu, princeznú Terezku.... Je svetelne riešená pre javisko. Doprovod tvorí živá muzika súboru s rôznymi zvukovými efektami. Toto dielko, v ktorom účinkujú tanečníci a muzikanti, je veľmi vhodné ako výchovný koncert. Súbor sa s rozprávkou prezentoval aj v Prahe.
Tech. požiadavky : javisko, osvetlenie, ozvučenie

2007: ROZPRÁVKA O TROCH PRICEZNÁCH
Detský ľudový muzikál, voľné pokračovanie muzikálu ROZPRÁVKA O STATOČNOM ĎURKOVI A PRINCEZNEJ TEREZKE. Súbor sa s rozprávkou taktiež prezentoval aj v Prahe.
Tech. požiadavky : javisko, osvetlenie, ozvučenie


História hudobnej zložky

Súbor má okrem tanečnej zložky aj ľudovú hudbu, ktorú od jej založenia viedol Danko Kubizna, od roku 2003 Janko Strmenský. Pri úpravách s ním spolupracuje Peter Hrbík. Hlasová pedagogička Magdaléna Vaňová dopĺňa vedenie súboru. V roku 2000 získala ľudová hudba 2. miesto na Myjave - Cenu Samka Dudíka, v roku 2004 získala laureáta na Celoslovenskej súťaži detských ľudových hudieb v Považskej Bystrici a v roku 2012 získala zlaté pásmo na Celoštátnej súťaži detských ľudových hudieb v Habovke. Primášom hudby je Erik Kadlíček. Od roku 2004 vstúpila ľudová hudba pod vedením Janka Strmenského do spolupráce so ZUŠ Bojnice, nakoľko vedúci muziky pracuje v ZUŠ Bojnice ako učiteľ v hre na husliach.

Repertoár


- piesne a úpravy z regiónu Horná Nira -
- piesne a úpravy zo Slovenska -
- doprovod k repertoáru súboru Malý Vtáčnik -


„Rozprávka o troch princeznách"
Choreografie


„Ťurci idú!"„Amerikán"„Jurko Jánošík"„Kosci"„Vo mľine na kľine"„Bubáča"

Na tréningoch


Staré mesto Prievidza